در گرامیداشت سالروز شهادت رهبر جنبش ملی جنگل میرزا کوچک خان

2016-12-02 ، اطلاعیه ها

بسم الله الرحمن الرحیم

وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْيَاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ.

هرگز كسانى را كه در راه خدا كشته شده‏ اند مرده مپندار بلكه زنده‏ اند كه نزد پروردگارشان روزى داده مى ‏شوند.

قرآن کریم سوره آل عمران آیه 169

یونس استادسرایی (۱۲۵۷ رشت- ۱۱ آذر ۱۳۰۰ ارتفاعات تالش)، مشهور به میرزا کوچک خان جنگلی، مبارز انقلاب مشروطه، رهبر جنبش جنگل ملی‌گرای گیلانی و رئیس جمهور جمهوری جنگل بود. میرزا کوچک خان نخستین طرح جمهوری را در تاریخ سیاسی مدرن ایران تدوین کرد، و در پی آن بود که این جمهوری را از گیلان آغاز کند.

اما ممالک ذینفوذ در عرصه ایران با دخالت های مستقیم و غیر مستقیم و با به کار گیری عمال ایرانی خویش سرانجام با بریدن سر میرزا در جنگل های یخ زده شمال، به این نهضت مردمی و جنبش آزادی خواهانه پایان دادند. جنبش جنگل  به رهبری میرزای قهرمان، در پی آن بود که ایران به عنوان کشور استراتژیک خاورمیانه ، اولین کشوری باشد که نظام برآمده از اراده ملی یعنی جمهوریت را درکرسی مدیریت خود داشته باشد.

اما دشمنان دیرینه این اصل دموکراتیک که از تبار سلطه و استبداد و عمال بیگانه بودند، با استفاده از ضعف مادی و معنوی مردم ، از همه سو به جنبش جنگل یورش برده و آن را در محاصره خود قرار دادند. تعدادی از یاران  او را با وعده و وعید به جدائی از نهضت جنگل واداشته و عده ای نیز آلت دست دشمن شدند.

بدون شک دو جریان استعماری آن زمان یعنی روس و انگلیس هیچکدام  تمایلی به ظهور و توفیق رهبرانی چون میرزا و امثالهم در خاورمیانه تحت سلطه نداشته ، و درپی اقتدار و سلطه هژمونیک عمال روزمزد خود در این منطقه بودند.

به همین خاطر جنبش جنگل با تمام فداکاریهای رهبری آن و نیروهای وفادار نتوانست در آن مقطع مردم ناتوان و نا آگاه  ایران را به خصوص در مرکز با خود همراه سازد. این تراژدی سرنوشت جبری همه رهبرانی است که با تمام صداقت و شهامت درمقطعی وارد میدان می شوند که توده های مخاطبشان  گرفتار فقر فکری و مادی هستند.

رضا خان میرپنج  یکی از این افراد است که بعدا به خاطر همین  کارآمدی در نفی جنبش های مردمی و بریدن سر آنان، مورد توجه استعمار زمان قرار گرفته و آز آن مقطع کاندید پادشاهی در ایران می شود. بهترین گزارش در مورد جنبش جنگل توسط ابراهیم میر فخرائی نگاشته شده که امروز سند متقن و کاملی است از خواست ها و اهداف این جنبش مردمی . نسل جوان باید با دقت در این متون تاریخی دوستان و دشمنان امروزی میرزا و اهداف انقلابی آن را به خوبی شناسائی کنند. دشمنان جمهوریت بر اساس آزادی و عدالت، همان کسانی هستند که سر میرزا را از تن جدا کردند، و ستارخان و باقرخان را خلع سلاح و مجلس مشروطه را به توپ بستند. و سپس با کودتای 28 مرداد مصدق را به زندان انداختند و سرانجام  انقلاب اسلامی 57 را با تحمیل هژمونی خمینی و شرکاء به دیکتاتوری ولایت مطلقه آخوندیسم تبدیل کردند.

بنابراین آرمان و اهداف جنبش جنگل به رهبری میرزای شهید ، همچنان توسط نسل های بعدی تعقیب می شود ، و این پیگیری و مقاومت بدون شک ، سرانجام منجر به پیروزی جمهوریت بر اصل دیکتاتوری ولایت مطلقه از هر نوع آن خواهد شد.

سلام بر میرزای شهید و یاران ثابت قدم او …سلام بر شهدای راه آزادی

برقرار باد دموکراسی توحیدی با تز اسلام منهای آخوند …سرنگون باد دیکتاتوری ولایت مطلقه آخوندیسم