برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

سرگذشت و سرنوشت معلم در دیکتاتوری ولایت مطلقه آخوندیسم

 

سرنوشت و سرگذشت معلم در استبداد چکمه و نعلین                            

وَإِذَا تَوَلَّى سَعَى فِي الْأَرْضِ لِيُفْسِدَ فِيهَا وَيُهْلِكَ الْحَرْثَ وَالنَّسْلَ وَاللَّهُ لَا يُحِبُّ الْفَساد.

و چون برگردد [يا رياستى يابد] كوشش مى ‏كند كه در زمين فساد نمايد و كشت و نسل را نابود سازد و خداوند تباهكارى را دوست ندارد.

قرآن کریم سوره بقره آیه 205

ماجرا از این قرار بود که «باشگاه مهرگان» یا همان مجمع صنفی معلمان در ۱۸ بهمن ۱۳۳۹ طی قطعنامه‌ای درخواست افزایش حقوق معلمان را مطرح کرد. ریاست این باشگاه با فردی به نام محمد درخشش بود.

در این قطعنامه آمده بود: «معلمین می‌گویند حقوق یک دبیر لیسانسه کمتر از حقوق یک مستخدم جزء در سازمان برنامه یا شرکت ملی نفت است و ما خودمان مکرر نوشتیم که حقوق یک معلم کمتر از حقوق یک راننده دولتی و به مراتب کمتر از یک راننده تاکسی است. یک لیسانسه در وزارت فرهنگ ماهی ۴۰۰ تومان می‌گیرد ولی لیسانسه دیگر با همان تحصیلات و پایه معلومات در یک سازمان دولتی دیگر ۲۵۰۰ تومان دریافت می‌کند».

در پی این قطعنامه، معلمان زیادی حمایت خود را از آن اعلام کردند         

دولت وقت در آن زمان به نخست‌وزیری جعفر شریف‌امامی تازه تشکیل شده بود. جهانشاه صالح، وزیر فرهنگ وقت، لایحه «اشل حقوقی جدید فرهنگیان» را به مجلس برده بود، اما این لایحه مورد موافقت معلمان نبود.

بنابراین، با درخواست باشگاه مهرگان، معلمان از روز ۱۲ اردیبهشت ۱۳۴۰ دست به اعتصاب زدند و مدارس را تعطیل کردند و برای اعتراض مقابل مجلس در میدان بهارستان تجمع کردند. با کشته شدن ابوالحسن خانعلی در این تجمع  روز معلم در تقویم سیاسی ایران ثبت گردید .معلم در تاریخ سیاسی ایران اولین  شاخص و تعلیم دهنده آزادی در کشور ما بوده  بطوریکه  در انقلاب 57  معلم شهید دکتر علی شریعتی با آن میراث آگاهی بخش ..معلم شهید انقلاب نام گرفت . اما دیکتاتوری ولایت مطلقه آخوندیسم با ایلغار دست آوردهای یک انقلاب اسلامی، و استقرار یک نظام فرعونی، تمامی دست آوردهای معلمان و به خصوص درس اول هر معلم یعنی آزادی را  به بند کشید .و بسیاری از معلمین و دانشجویان و دانش آموزان آزادی خواه را از دم تیغ گذراند. از این رو در نظام فرعونی آخوندیسم  معلم  با داشتن جایگاهی والا در حوزه آزادی خواهی و عدالت طلبی، مجبور به پذیرش عناوینی از قبیل معلم بسیجی و غیره گردید. بطوریکه معلمانی در پی گزارش نویسی از دانش آموزان و دانشجویان و همچنین داشجو و دانش آموز بر علیه معلم و استاد گردیدند. با توجه  به این سرنوشت تراژدیک در نظام دیکتاتوری ولایت مطلقه آخوندیسم ، معلمان و اساتید نیز به مانند سایر اقشار باید تلاش کنند در همراهی با  مردم ، به جان آمده از ستم و بیداد ، استبداد را با امر سرنگونی مواجه سازند. چونکه با حاکمیت استبداد هیچ قشر و صنفی صاحب حق نیستند جز حاکمیت و عمال آن .از این رو ما  به عنوان یک جریان سیاسی باورمند به تئوری اسلام منهای آخوند، با تأکید بر حمایت از تمامی اقشار تحت ستم ،بر این اصل سرنوشت  ساز  ایمان داریم که  این حاکمیت ضد حقوق باید از پایه تغییر یاید و بنای نوین حقوق شهروندی بر جای آن بنا گردد.

سلام  بر معلمان آزاده  ….مرگ بر  اصل ولایت مطلقه آخوندیسم

زنده  باد دموکراسی توحیدی آلترناتیو دموکراتیک ایران فردا  

نهضت دموکراسی توحیدی …اردیبهشت 1398 برابر با می 2019