برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

اشک ها و لبخندها ؛ بهاران خجسته آزادی در راه استشاه بهاری رسید ؛ تاج به فرقش نهاد از نفس باد گرم ؛ دولت سرما به باد

مهر چو چهره نمود ؛ پشت زمستان شکست تاج و کمر ز او گرفت ؛ بند به پایش نهاد

« شروین وکیلی »

نوروز یکی از جشن های تاریخی مردم ایران است که هم یاد آور شادی و شکوفائی مردم این خطه است و هم هویت تاریخی و ملی این مردم را به یاد می آورد . گرامی داشت هر ساله نوروز که با شروع بهار و بیداری طبیعت از خواب زمستانی مصادف است ؛ نشانه تداوم تاریخی ملتی است که علیرغم حمله و هجوم اقوام بیگانه و یا سلطه اقوام ضد ایرانی بر این سرزمین ؛ همواره با سرافرازی و پیروزی از مهلکه ها جان بدر برده است .

علت دشمنی 30 ساله این رژیم ضد ایرانی هم با نوروز و سایر جشن های ملی و باستانی ؛ در مقاومت و پافشاری مردم بر ابراز و بیان همین هویت تاریخی و ملی آنان نهفته است . از روز اول حاکمیت این رژیم ضد ملی ؛ مردم شاهد تلاش های مذبوحانه سردمداران رژیم برای جایگزینی هویت اسلامی به جای هویت ایرانی بوده اند ؛ تلاش برای برداشتن نوروز و جانشین کردن اعیاد مذهبی چون عید غدیر ؛ عید فطر و … به جای آن ــ که مستمراً با واکنش سخت مردم ایران مواجه بوده است ــ از جمله تلاش های بی ثمر رژیم در این زمینه بوده است . هر چه نظام حاکم تلاش کرده است بر غلظت مذهبی جامعه بیفزاید ؛ انگیزه مردم برای بزرگداشت نمادهای ملی از سوی مردم بیشتر می شده است ؛ بطوریکه امروزه برگزاری هر چه باشکوه تر چهارشنبه سوری و نوروز و دیگر اعیاد و جشن های باستانی به یکی از نمادهای شناخته شده مخالفت با رژیم و خط بطلان بر ولی فقیه و اعتبار و اقتدار او تبدیل گردیده است .

امسال در شرایطی به پیشواز نوروز می رویم که از طرفی شاهد ؛ چشمان اشک بار مادران و پدرانی هستیم که عزیزان خود را ناباورانه در اعتراضات مسالمت آمیز ماههای آخر سال علیه رژیم از دست داده اند و نوروز را عزادار باید در کنار سفره هفت سین تهی از ذوق و شعف بگذرانند و از طرفی شاهد شادی و لبخند های مردم به خاطر عروج جنبش آنان به مرحله سرنگونی رژیم ــ دست آورد ها و پیشروی های بیشتر ــ هستیم .

سالی که گذشت علیرغم درد ها و زخم های ناشی از شهادت ؛ سرکوب ؛ اسارت و شکنجه زنان و مردان آزادی خواه کشور ؛ سالی پر از موفقیت برای مردم ایران بود ؛ چرا که بار دیگر جوانان غیور و دلیر کشور لرزهِ سرنگونی بر اندام غاصبان کشور انداختند و بار دیگر جهانیان فریادِ آزادیخواهی مردم ایران را با تمام وجود شنیدند و بر ضرورت آزادی و دمکراسی برای مردم ایران و نا مشروع بودن این رژیم جنایت کار گواهی دادند .

سالی که گذشت ؛ نشان داد که علیرغم تمام پلیدی ها ؛ شقاوت ها و سرکوب های وحشیانه و خونین رژیم ؛ جنبش مردم ایران لحظه ای از نفس نیفتاده و فشارهای کمر شکن اقتصادی ؛ بیکاری و تورم افسار گسیخته اجناس و کالاهای مورد احتیاج مردم و …. نتوانسته در عزم جزم ِ مبارزاتی کارگران و مزد بگیران و دیگر اقشار زحمتکش برای سرنگونی این رژیم خللی وارد کند .

دانشجویان در سنگر نخست این مبارزه به نبرد قهرمانانه خود ــ برای دست یابی به دمکراسی و حقوق شهروندی ــ با این رژیم کما فی السابق ادامه دادند و علیرغم شهادت و زندانی شدن تعداد زیادی از آنان لحظه ای از مبارزه دست نکشیدند .

شیر زنان مهد ایران دخت ها و سودابه ها ؛ سی مرغان رهائی کشور ؛ به همت و غیرت خود برای دفاع از شرف و حقوق از دست رفته خود و مردم ایران تمام عیار پنجه در پنجه رژیم و نیروهای سرکوبگر آن افکندند و حماسه های پرشکوه از نجابت و زیبائی ؛ صلابت و پایمردی ؛ شجاعت و دلاوری زن ایرانی را به نمایش گذاشتند . اینهمه شکوه و افتخار بر مادران ؛ زنان و دختران عزیز ایران گرامی و مبارک باد .

سر انجام سالی که گذشت ؛ هم سال اشک ها و دردها از چشم و دل وطن بود و هم سال لبخند ها و پیروزی های مردم ایران . و اما نوروز پیروز امسال را به یمن حضور شاداب و پرشور جوانان میهن در صف مبارزه برای سرنگونی این رژیم شادی کش و ماتم آفرین و با یقین به پیروزی محتوم جوانان و مردم ایران که با تکیه بر اراده و توان ملی به مبارزه خود تا پیروزی ادامه می دهند؛ را باید هر چه پر شور تر و پر فروغ تر خجسته بداریم .

در آخر با یاد آوری اینکه جشن نوروز جشنی کاملاً عرفی ؛ غیر دینی و سکولار است ؛ سال نو را با آرزوی دست یابی به دمکراسی و حکومتی دمکراتیک و سکولار ؛ به همه مردم ایران به خصوص به شیر زنان و کوه مردانی که با قلم و قدم برای رهائی و آزادی مردم ایران مبارزه می کنند تبریک و شاد باش می گویم و آرزو می کنم سال جدید سالِ لبخندها و پیروزی های بیشتر برای ملت ایران باشد .

محمود خادمی ــ 26 اسفند 1389

Arezo1953@yahoo.de